16. July 2017

Lips

1543

I have lots of different lip products in my collection. It’s my little happy place. Here are my 5 all time favorite products.

  1. LUSH Lip Scrub is a lip peeling. Lips need peeling and cell replacement just as much as the skin on face and body needs it. I use this one whenever I feel like my lips are dry. It tastes great and is very gentle.
  2. NYX Soft Matte Lipstick is one of my favorite. It has a consistency of a gloss but makes your lips beautifully matte.
  3. DIOR Lip Maximizer is a lipgloss that makes your lips look bigger and fuller. I tried lots of similar products but this is the only one that actually works for me.
  4. PUPA I’m Matte Lip Fluid is also a matte, liquid lipstick. It’s available in many colors and doesn’t dry your lips. It also stays on long.
  5. Vaseline Lip Therapy is a thing I use every time my lips feel a little dry. It’s great to use it before sleep so when I wake up my lips are all soft. 

Mám v mojej zbierke mnoho rôznych produktov na pery, je to taká moja malá makeupová úchylka. V tomto článku vám predstavím 5 mojich najobľúbenejších.

  1. LUSH Lip Scrub je peeling na pery. Tak isto ako koža na tele aa na tváry potrebuje raz za čas peeling, potrebujú ho aj pery. Ja ho používam napríklad pri pocite suchých pier. Chutí skvele a je veľmi jemný.
  2. NYX Soft Matte Lipstick je jeden z mojích najobľúbenejších rúžov. Má konzistenciu ako lesk, no je zmatňujúci. Ľahko sa nanáša, krásne voní a nevysušuje.
  3. DIOR Lip Maximizer je lesk na pery, ktorý ich opticky zväčšuje. Vyskúšala som podobných vecí už mnoho, no tento je jediný ktorý naozaj funguje.
  4. PUPA I’m Matt Lip Fluid je takisto matný a tekutý rúž. Je dostupný v mnoho farbách, nevysušuje a dlho vydrží.
  5. Vaseline Lip Therapy používam vždy ak cítim, že mám suché alebo napnuté pery. Je fajn si ho dať pred spaním a ráno sa zobudíte s krásne plnými a jemnými perami.