7. January 2017

Spirit of Barbados

2910

Barbados in Spanish means “the bearded man” . However, you are more likely to meet a man with dreadlocks than a bearded one. I had spent 10 wonderful days in Barbados at the beginning of this year. Although I was lying on the beach and reading books most of the time, the energy that this place has can’t be ignored. I would love to introduce it to you.

Ocean

“The ocean has no back doors”

is a saying that the grandmothers of Barbados tell their grandchildren. And I don’t wonder why. Barbados is an island that is surrounded by the powerful Atlantic ocean from one side and by the beautifully blue Caribbean sea from the other. It is not really a part of the Small Antilles. Because of the distance between Barbados and the nearest island, and because of the strong streams that the ocean has, it could be very dangerous to swim far from the shore. To my big surprise there were horrifyingly big waves, that you should be aware of, so you don’t get drawn or sunk your mobile phone just like I did. Fortunately, no one complains about staying closer to the shore, because the view you get from the beaches of Barbados is unbelievable. In my opinion, it is the most beautiful ocean view in the world. You should stay on the shore until the very end of day, to see to most colorful and romantic sunset ever. That’s when you realize, you are enjoying the real paradise.

Nature

I have visited one of the paradises before. The caribbean island Saint Lucia. Maybe you think that the island of the caribbean sea look approximately the same, that’s what I thought too. But there were obvious differences between them. Saint Lucia is a volcanic island, which means it’s sand is dark and that makes the sea darker too. On the other hands the sand of Barbados is soft and white and when the sun shines on the sea it becomes sky-blue. The only rainforest that you can see on Barbados is on the Cherry Tree Hill, however the whole Saint Lucia is a rainforest. Although there are no cherries on the Cherry Tree Hill, you can enjoy an astonishing view on the land of Saint Andrews. Barbados is more of a grassy country. Besides grass they grow sugarcane and sweet potatoes. The sugarcane is being processed on Barbados since the times of the British colony. They also make the famous Mount Gay rum out of it, which has been exported to everywhere in the world. So if you would like to try the taste of Barbados, just find the right bar somewhere in your neighborhood. If you are on Barbados you definitely have to taste the famous rum punch, banana bread or a fresh fish from the fish market in Oistins. There is one thing that the caribbean island have in common - the nice, beautiful people.

People

The thing that I realized at first, was that the Barbadians have time for everything. They don’t rush, which was a shock after coming from the western Europe. They move slowly so they don’t sweat in the hot, tropical weather. At first, I was really annoyed by it, but then I realized that there is finally no need to rush anywhere and we can enjoy the slow flow of life. These helpful, nice people live in small houses in cities like Bidgetown, Bathsheba, Oistins, or they live in small villages, where you can find only two directions of the public transport - to the city, from the city.

Barbados po španielsky znamená “bradatý muž”. Natrafíte tam, ale skôr na dredatých mužov, ako bradatých. Ja som na Barbadose strávila 10 skvelých dní na začiatu tohoto roka. Hoci som väčšinu času strávila ležaním na pláži, obrovskú energiu ktorú má toto miesto sa nedalo nevšimnúť a budem sa snažiť ju lepšie predstaviť aj vám.

Ocean

“The ocean has no back doors” (Oceán nemá zadné dvere.)

je príslovie, ktoré barbadoské staré mamy rozprávajú svojim vnúčatám. A nečudujem sa. Barbados je totiž ostrov, ktorý z jednej strany obmýva mohutný Atlantický oceán a z druhej azúrovo modré Karibské more. Tak trochu z radu Karibských ostrovov, takzvaných Malých Antíl vyčnieva. Kvôli veľkej vzdialenosti od ďalšieho ostrova ako aj kvôli prúdom, ktoré sú v oceáne, je pri kúpaní sa v mori veľmi dôležité držať sa blízko pobrežia. Okrem toho na Barbadose boli na moje obrovské prekvapenie veľké vlny, na ktorých silu si treba dávať pozor. Aby ste neskončili utopení, aj s telefónom. Tak ako sa to stalo mne. Nikomu však neprekáža sa zdržiavať na pobreží, pretože pohľad na nekonečný oceán je nenahraditeľný. Tým, že Barbados je iba malé miesto v strede oceánu, je ten pohľad veľkolepejší a krajší ako hocikde inde na zemi. Na pobreží a bielych piesočných plážach sa oplatí zostať až do západu slnka a vychutnať si pohľad, ktorý sa vám naskytne. Vtedy pochopíte, ze sa nachádzate na jednom z “rajov na zemi”.

Nature

Ja už som jeden “raj na zemi” predtým navštívila a bol to karibský ostrov St. Lucia. Možno si myslíte, že všetky karibské ostrovy sú si podobné. Aj ja som si to myslela, no rozdiely medzi St. Luciou a Barbadosom boli neprehliadnuteľné. Kedže St. Lucia je sopečný ostrov, piesok na jej plážach je tmavý a teda aj more pôsobí tmavšie, na barbadose to je presný opak. Piesok je jemný a veľmi svetlý, čo spôsobuje, že voda je azúrovo modrá a táto farba láka každého aby sa v nej ochladil. Príroda tam pripomína dažďový prales, naopak na Barbadose sú to skôr trávnaté plochy a dažďový prales nájdeme len na takzvanom Cherry Tree Hill. Z višňového kopca (na ktorom určite žiadne višne nenájdete) je aj krásny výhľad na časť oblasti Saint Andrew. Okrem vysokej trávy však nájdete na Barbadose mnoho cukrovej trstiny, ktorej pestovaniu a spracovávaniu sa obyvatelia Barbadosu venujú už od čias kolonizácie. Z cukrovej trstiny sa vyrába aj rum Mount Gay, ktorý sa dováža do celého sveta, takže si chuť Barbadosu viete vychutnať aj tam, kde sa práve teraz nachádzate, ak pôjdete do správneho baru. Okrem toho treba na Barbadose ochutnať rumový punč, banana bread alebo rybu kúpenú na trhu v mestečku Oistins. Jednu vec mali však oba karibské ostrovy ktoré som najvštívila spoločnú a to milých, bezprostredných a krásnych ľudí.

People

Vec, ktorú som si prvú všimla na ľuďoch na Barbadose je to, že maju na všetko čas. Nikam sa neponáhľajú, čo bol šok po príchode zo západnej Európy. Vraj sa hýbu pomaly, aby sa v tom teple a vlhku nespotili. Zo začiatku mi tento ležérny vibe, ktorý maju všetci od čašníkov až po taxikárov prekážal, no postupne som pochopila, že nikomu nič neujde a mať na všetko čas, nám všetkým občas prospeje. Títo milí a nápomocní ľudia žijú v domčekoch a chatrčiach v mestách ako je Bridgetown, Bathsheba alebo Oistins, ale aj v malých dedinkách, kde existujú iba dva smery hromadnej dopravy a to sú smer z mesta a smer do mesta.